محل تبلیغات شما
1 - قیام مختار
قلائد النحور: ج ربیع الثانی، ص 229 225. فرسان الهیجاء: ج 2، ص 217. بحار الانوار: ج 45، ص 333)
در این روز مختار شاد کننده دلهای شکسته اهل بیت علیهم السّلام با ندای یا لثارات الحسین» در کوفه قیام کرد.مختار در سال اول هجرت در طائف به دنیا آمد و در سال 67 ه’ در کوفه به دست مصعب بن زبیر به شهادت رسید. کنیه او ابواسحاق است. ابوعبیده پدرش از صحابه بزرگ بود که در جنگ با فارس شهید شد. بعد از پدر، دو برادرش حکم و جبیر شهید شدند.

مختار در هیجده ماه حکومتش، هیجده هزار نفر از قاتلین سیّد السّهداء علیه السّلام را به جهنّم فرستاد. این به غیر از کسانی است که به دست اصحاب و یاران او و ابراهیم بن مالک اشتر در بیرون کوفه و در کنار نهر خازر کشته شدند.

سعد عموی مختار از طرف امیر المؤمنین و امام حسن علیهماالسّلام والی مداین بود، و هرگاه جائی می رفت مختار را به جای خود می گذاشت.

امیر المؤمنین علیه السّلام به او خبر از فتح و ظفر دادند، و میثم تمّار در زندان کوفه او را بشارت داد.

در روز عید قربان ابومحمّد حکم بن مختار خدمت امام باقر علیه السّلام آمد. بعد از اینکه خود را معرفی کرد، امام باقر علیه السّلام او را نزد خود خواند و او عرض کرد: آقای من، مردم در باره پدر من بسیار سخن می گویند. به خدا قسم سخن درست کلام شماست و هر چه شما بفرمائید آن را قبول دارم. امام علیه السّلام فرمود: سبحان اللَّه،پدرم خبر داد که مهریه مادر من از پولی بود که مختار آن را برای پدرم فرستاد. مختار خانه های خراب ما را آباد کرد، و دشمنان ما را به قتل رسانید، و هر خونی که از ما ریخته شد طلب نمود. آنگاه سه مرتبه فرمود: رحم اللَّه اباک».

در کودکی، امیر المؤمنین علیه السّلام او را روی زانوی خویش می نشاند و به او لطف و مرحمت می فرمود. امام باقر علیه السّلام می فرماید: بخدا قسم پدرم مرا خبر داد که مختار نزد فاطمه بنت امیر المؤمنین علیه السّلام می آمد، و آن مخدره برای او فرش پهن نموده پشتی برایش می گذاشت. سپس فرمود: هر حقی که ما نزد کسی داشتیم او مطالبه نمود».

در روایت دیگر می فرماید: هنگامی که مختار سر نحس عبیداللَّه را برای امام زین العابدین علیه السّلام فرستاد، آن حضرت سر سفره بود و خوشحال شد و دعا فرمود».
(فرسان الهیجاء: ج 2، ص 198، 199، 244، 245)
بنابر قول دیگری قیام مختار در شب 14 ربیع الاول سال 66 ه’
(بحار الانوار: ج 45، ص 386)
و بنابر قولی 16 ربیع الثانی بوده است.
(بحار الانوار: ج 45، ص 333. قلائد النحور: ج ربیع الثانی، ص 232)

آداب و اعمال ذکر شده در کتب دینی برای روز 28 صفر ::

تقویم شیعه 28 ماه صفر ::

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی درباره برنامه‌‏های روز ۲۸ صفر ::

مختار ,السّلام ,علیه ,ص ,ج ,امام ,علیه السّلام ,امیر المؤمنین ,امام باقر ,باقر علیه ,او را

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

حسن اندیشه یاحــــــــــسین نگار جهانشاهی - صفحه رسمی دی جی نگار Veritable Cheap Oakland Athletics Jerseys Sale Lowest Price In MLB Online Shop. مجنون ترین لــــــیلـــــــی Sylvia's info fashioncrafts وبسایت رسمی فرزاد زاهدی روستای تاریخی بند امیر شیلات درشهرستان میانه